Racjonalne podejście do energii

AENEAM efektywność energetyczna sektora rolno-spożywczego

AENEAM  Agri-food Efficiency with New Energy Audit Measures

Efektywność energetyczna sektora rolno-spożywczego dzięki nowym środkom audytu energetycznego

 

Ogólny cel projektu: zwiększenie absorpcji opłacalnych środków efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii i pomp ciepła, wśród przedsiębiorstw z UE poprzez wdrażanie sugerowanych środków z audytów energetycznych.

Zadania do realizacji:

  • Wykonanie audytów energetycznych i wyliczenie śladu węglowego dla 20 przedsiębiorstw
  • Indywidualne wsparcie wdrożenia środków zalecanych przez audyty energetyczne w 3 MŚP
  • Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50.001 w 2 przedsiębiorstwach
  • Wdrożenie w 2 przedsiębiorstwach systemu monitorowania energii
  • Utworzenie Lokalnego Pilota jako grupy firm wdrażających wspólne rozwiązania, które mają zwrot z inwestycji do trzech lat
  • 30 specjalistyczne warsztaty przekwalifikowania i podnoszenia umiejętności energetyków oraz doskonalenia ich know-how
  • Zaprezentowanie najlepszych praktyk i wymianę doświadczeń w ramach sieci AENEAM

Projekt jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw branży rolno-spożywczej, o kodach działalności NACE C10 i C11 (produkcja żywności – C10; produkcja napoi – C11).

Wszystkie wymienione działania dla przedsiębiorstw zakwalifikowanych do uczestnictwa w Projekcie są BEZPŁATNE.

Zasięg projektu: 4 kraje UE: Polska, Hiszpania, Francja i Włochy

8 partnerów łączących ekspertów w zakresie audytów energetycznych i realizacji działań oraz
klastry i stowarzyszenia rolno-spożywcze, które będą promować i wspierać działania na rzecz rozwoju MŚP.

Termin realizacji: 1 stycznia 2024 - 31 grudnia 2026

Partnerzy w Polsce:

AUDYTY ENERGETYCZNE

W ramach projektu AENEAM zostały wykonane audyty energetyczne wraz z zaleceniami w zakresie poprawy efektywności energetycznej w 20 przedsiębiorstwach .

W kolejnym etapie oferujemy indywidualne wsparcie wdrożenia środków zalecanych przez audyty energetyczne w 3 MŚP. Doradztwo obejmuje również zakres możliwości finansowania wdrożenia zalecanych przez audyt rozwiązań energooszczędnych. Audytowanym przedsiębiorstwom oferujemy także wsparcie w zakresie organizacji współdziałania poszczególnych przedsiębiorstw, lokalnych organizacji, instytucji edukacyjnych, firm świadczących usługi w branży energetycznej oraz instytucji finansujących na rzecz wspólnego działania w zakresie poprawy efektywności energetyczno-kosztowej małych i średnich przedsiębiorstw branży rolno-spożywczej oraz kreowania możliwej do uzyskania synergii w ramach AENEAM ENERLINK.

BEZPŁATNY PROGRAM SZKOLENIOWY

Stworzony, aby zapewnić unikalną możliwość:

  • poprawy efektywności energetycznej w firmie i redukcji zużycia energii,
  • uzyskania dostępu do preferencyjnych finansowań i publicznych dotacji,
  • wymiany doświadczeń z innymi podmiotami zaangażowanymi w transformację ekologiczną.

CELE: 

Partnerzy projektu AENEAM Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski oraz Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii AG, uruchamiają nowy program szkoleniowy dla firm. W 2025 roku otwiera się ważna możliwość szkoleniowa dla przedsiębiorstw, realizowana w ramach projektu AENEAM, którego celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej sektora rolno-spożywczego.
Dzięki serii szkoleń pracownicy przedsiębiorstw będą mogli zdobyć zaawansowaną wiedzę w zakresie efektywności energetycznej, zapoznać się z aktualnymi przepisami, innowacyjnymi technologiami, możliwościami finansowania projektów oraz praktycznymi rozwiązaniami.

Szkolenia planowane są w wersji stacjonarnej, on-line i hybrydowej.

CYKL SZKOLEŃ z zakresu efektywności energetycznej. ZAREJESTRUJ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W BEZPŁATNYCH SZKOLENIACH!
*Przewidziane jest wydanie certyfikatu uczestnictwa.

PLANOWANY HARMONOGRAM SZKOLEŃ:

20.09.2024 | 16.01.2025 | 12.03.2025
Ustawodawstwo i przepisy dotyczące audytu energetycznego. 
(2h)

20.09.2025 | 16.01.2025 |12.03.2025 | 27.03.2025 | 14.05.2025
Potrzeby Lokalnego Pilota: ustawodawstwo, odnawialne źródła energii, społeczności energetyczne, agregacja popytu, inne
. (1 h)

21.05.2025 | 10.06.2025
Społeczne zarządzanie korporacyjne związane ze środowiskiem energetycznym i zmianami klimatu. (1 h)

26.06.2025 | 02.07.2025
Najlepsze praktyki w zakresie zarządzania energią (BAT, BREF). (2 h)

22.05.2025 | 07.09.2025 | 06.10.2025
Narzędzia cyfrowe i najlepsze praktyki w zakresie monitorowania energii. (1 h)

27.03.2025 | 26.06.2025 | 17.09.2025
Wytyczne dotyczące wdrażania systemu zarządzania energią wg ISO 50001dla MŚP. (2 h)

12.06.2025 | 19.09.2025
Strategiczne finanse korporacyjne dla projektów efektywności energetycznej (na przykład we współpracy z ESCo). (2 h)

24.04.2025 rejestracja | 02.09.2025
Inwestycje w efektywność energetyczną i zarządzanie ryzykiem. (1 h)

 

Potrzebujesz więcej informacji? Napisz na: sekretariat@klaster.kalisz.pl

Więcej informacji: AENEAM - bezpłatny program szkoleniowy - Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski

Jesteś zainteresowany wypełnij poniższą ankietę w wersji papierowej lub on-line https://www.survio.com/survey/d/Y3U1V9A9T0O9E4E7Y

WDROŻENIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA ENERGIĄ I SYSTEMU MONITOROWANIA ENERGII

W projekcie AENEAM został otwarty nabór na dwa przedsiębiorstwa mśp z branży rolno-spożywczej o dużym zużyciu energii (ok. 4,5 GWh/rok energii pierwotnej). W wybranych przedsiębiorstwach będziemy świadczyć bezpłatna usługę doradczą w celu:

  • wdrożenia systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50.001 
  • wdrożenia systemu monitorowania energii
UTWORZENIE LOKALNEGO PILOTA JAKO GRUPY FIRM WDRAŻAJĄCYCH WSPÓLNE ROZWIĄZANIA

W ramach projektu AENEAM powstaje w Południowej Wielkopolsce „Lokalny program pilotażowy” o nazwie AENEAM-ENERLINK oferujący wsparcie operacyjne grupie przedsiębiorstw, w celu zwiększenia ich konkurencyjności i przyspieszenia przejścia na zrównoważoną gospodarkę energetyczną. Lokalny Pilot ma na celu promowanie wprowadzania odnawialnych źródeł energii, wspólne rozwiązania dla grupujących się firm i wdrażanie środków efektywności energetycznej.

AENEAM-ENERLINK koncentruje działania na dostosowanym wsparciu technicznym w celu wdrożenia zaleceń z audytów energetycznych, propagowaniu rozwiązań efektywności energetycznej, zawiązywaniu wspólnoty energetycznej w obszarach przemysłowych, tworzeniu grupy zakupowej energii, wspólnych działaniach w zakresie zamówień publicznych oraz tworzeniu sieci interesariuszy i wymiany wiedzy.

AENEAM-ENERLINK ma na celu wymianę doświadczeń członków i interesariuszy w obszarze osiągnięć związanych z wdrażaniem szkoleń i narzędzi do poprawy efektywności energetycznej, napotkanych trudności i metod stosowanych w celu pokonania barier technologicznych, prawnych, finansowych i organizacyjnych. W wyniku wymiany wiedzy i doświadczeń powstanie benchmarking najskuteczniejszych rozwiązań i podejść w tym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień PV i pomp ciepła.

W ramach AENEAM-ENERLINK powstanie specjalna przestrzeń, w której zaangażowane firmy będą mogły aktywnie wymieniać się opiniami i doświadczeniami z odpowiednimi interesariuszami. Będzie ona także służyć jako przestrzeń wymiany dobrych praktyk i możliwości ich rozwijania między zaangażowanymi stronami angażując wszystkich niezbędnych interesariuszy.

W skład AENEAM-ENERLINK będzie wchodziła grupa uzupełniających się podmiotów publicznych i prywatnych, które będą zaangażowane jako interesariusze i beneficjenci w celu wspólnego rozwiązania mającego na celu wspieranie efektywności energetycznej. Członkami Lokalnego Pilota powinni zostać: samorząd regionalny, agencje rozwoju regionalnego, agencje energetyczne, stowarzyszenia przemysłu rolno-spożywczego, izby handlowe, przemysł rolno-spożywczy, JST, przedsiębiorstwa, instytucje szkoleniowe, doradcy techniczni i energetyczni, instytucje dofinansowujące, a także dostawcy energii, usług i urządzeń.

W sieci interesariuszy zostanie stworzony przepływ dialogu i wymiany doświadczeń w celu poprawy zarządzania na wielu poziomach związanych z wdrażaniem efektywności energetycznej, rozwiązując główne bariery w przyjmowaniu środków oszczędzania energii i przekazując informacje zwrotne na temat zaleceń dla decydentów. Władze lokalne i regionalne odgrywają kluczową rolę w ustalaniu ambitnych strategii efektywności energetycznej, a nacisk powinien zostać położony na wdrażanie i skuteczne monitorowanie konkretnych rozwiązań i działań w zakresie efektywności energetycznej.

Projekt AENEAM oferuje ponadto program szkoleniowy ze specjalistycznymi warsztatami w celu doskonalenia umiejętności techników energetycznych, poprawy ich wiedzy, strategii wpływu na środowisko, realizacji zadań efektywności energetycznej i wdrażania OZE, dostępie do inwestorów i finansowania publicznego, a także seminariach i demonstracjach rozwiązań cyfrowych. Ten program akceleracyjny służy jako budowanie potencjału, systematyczne podejście do rozwoju wiedzy i umiejętności, aby zapewnić, że firmy mają wewnętrzną wiedzę specjalistyczną, aby skutecznie wdrażać zmiany i poprawiać wydajność stosowanych środków.

Jednym z konkretnych rezultatów pilotażu może być stworzenie społeczności firm z branży spożywczej skupionej wokół tematu energii. Zgrupowane działania zakupowe i przeprowadzone testy porównawcze dotyczące efektywności energetycznej firm umożliwią ożywienie tej społeczności. Społeczność ta posłuży również zwiększeniu kompetencji firm w tej dziedzinie poprzez organizowanie spotkań lub dystrybucję informacji pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem platformy.

Poniższy diagram obrazuje funkcjonowanie AENEAM-ENERLINK oraz firmy, które już do niego przystąpiły.

MATERIAŁY PROMOCYJNE PROJEKTU AENEAM
PARTNERZY PROJEKTU AENEAM

AIN

AIN jest prywatną organizacją non-profit uznawaną za centrum technologiczne; poprzez swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu zarządzania i technologii zachęca do wzajemnej współpracy i doskonalenia. Jako ekspert techniczny w dziedzinie transformacji energetycznej, środowiskowej i cyfrowej, AIN stosuje metodologię PMP do zarządzania projektami i ma duże doświadczenie w prowadzeniu projektów finansowanych przez UE.

CSMT

CSMT posiada duże umiejętności we wdrażaniu usług w zakresie efektywności energetycznej w sektorze komercyjnym i przemysłowym, wyspecjalizowanym doradztwie, takim jak audyty energetyczne, systemy zarządzania energią, systemy pomiaru zużycia energii, wdrażanie rozwiązań energooszczędnych.

CONFINDUSTRIA BRESCIA

Confindustria Brescia jest włoską organizacją przedsiębiorców, członkiem systemu Confindustria. Jest najważniejszym stowarzyszeniem sektora przemysłowego w prowincji Brescia. Organizacja była partnerem w konsorcjum projektu EE-Metal.

INNOV’ALLIANCE

Innov’Alliance to francuski wysokokonkurencyjny klaster wspierający transformację ekologiczną i technologiczną poprzez otwarte innowacje w rolnictwie i przetwórstwie roślin, w czterech głównych sektorach przemysłu: żywności, nutraceutyków, kosmetyków, aromatów i zapachów. Uczestnicy klastra są reprezentatywni dla całego łańcucha wartości produktów roślinnych na każdym z rynków.

CRITT

CRITT AGROALIMENTAIRE SUD jest ekspertem w zakresie wsparcia MŚP z branży rolno-spożywczej we wszystkich kwestiach technicznych, w tym w zarządzaniu energią. Zapewnia wsparcie poprzez szkolenia, doradztwo i transfer technologii. Organizacja brała udział w kilku projektach UE związanych z kwestiami środowiskowymi w sektorze rolno-spożywczym (AgroenvironMED, Synergia, Pefmed, Reinwaste).

AUIPE AG

AUiPE AG powstała w celu realizacji przedsięwzięć opartych na zasad zrównoważonego rozwoju, promowania odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Specjalizuje się w doradztwie energetycznym i audytach energetycznych. AUiPE AG pomaga także gminom w planowaniu dostaw energii z wykorzystaniem lokalnych zasobów energii odnawialnej.

KLASTER SPOŻYWCZY
POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI

Klaster Spożywczy zrzesza firmy branżowe, które mają swoje siedziby w Kaliszu, a także w Koninie, Poznaniu, Środzie Wielkopolskiej i Krotoszynie. W spółkach  tych będą przeprowadzane audyty energetyczne.

NASUVINSA

Nasuvinsa jest spółką będącą własnością organizacji the Public Corporate Entity of Navarra i zależną od rządu Nawarry. Zapewnia wsparcie techniczne i operacyjne samorządowi regionalnemu w realizacji jego polityki, w tym w zakresie transformacji energetycznej.

 

W przypadku pytań lub zainteresowania projektem prosimy o kontakt:

pocztą elektroniczną na adres aeneam@auipe.pl

telefonicznie na numer: 601 944 901

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na LinkedIn

 

Projekt jest finansowany z programu LIFE-2022-CET-BUSINESS

Skrócona nazwa projektu: LIFE22-CET-AENEAM

Numer projektu: 101120618

PROJEKTY PARTNERSKIE

Podniesienie efektywności wykorzystania audytów energetycznych w sektorze energochłonnym

W projekcie AUDIT+ dąży się do stworzenia kompleksowej usługi, która skoncentruje się na podniesieniu efektywności realizacji projektów modernizacyjnych oraz zwiększeniu wykorzystania audytów energetycznych w energochłonnym sektorze przetwórstwa spożywczego. Celem jest usprawnienie procesów w przemyśle, aby wspierać zrównoważone i efektywne wykorzystanie energii.

Projekt Audit Plus -finansowany w ramach europejskiego programu LIFE-CET-22

Więcej informacji na stronie projektu: AUDIT+ i Linkedin